tato pravidla specifikují provoz a podmínky provozu v našich skupinkách
Vnitřní pravidla
Vnitřní pravidla DS Elíšek upravují celkové nastavení služby, provozní dobu, způsob přijímání a vyzvedávání dětí, podmínky péče o děti a bezpečnostní opatření. Stanovují také práva a povinnosti rodičů i poskytovatele služby. Dále obsahují informace o stravování, úhradě služby a komunikaci s rodiči viz. níže.
Vnitřní pravidla a plán výchovy DS
Obsah
- Identifikační údaje dětské skupiny
- Podmínky poskytování péče v dětské skupině
- Pečující osoby
- Provozní členění prostor dětské skupiny
- Způsob zajištění vhodného mikroklimatu, osvětlení
- Zásobování pitnou vodou
- Stravování
- Úklid prostoru dětské skupiny
- Režim dne
- Péče o zdraví a bezpečnost dětí
- Přijímání dětí
- Vybavení dětí
- Úhrada za pobyt dítěte v dětské skupině
- Další požadavky – nemoc dítěte, úrazy
- Akce pro děti
- Základní práva a povinnosti poskytovatele
- Základní práva a povinnosti dětí
- Podmínky zacházení s majetkem dětské skupiny
- Základní práva a povinnosti rodičů
- Vzájemné vztahy
- Jiné
- Závěr
1. IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE DĚTSKÉ SKUPINY
- Název DS: dle uzavřené smlouvy
- Místo realizace DS: dle uzavřené smlouvy
- Kapacita dětské skupiny: dle uzavřené smlouvy
Telefon do dětské skupiny:
- DS Elíšek Slaný – 776 707 900
- DS Elíšek 2 Slaný – 776 095 900
- DS Elíšek 3 Slaný – 799 554 917
- DS Zdravotníček 1 – 776 780 860
- DS Zdravotníček 2 – 799 554 083
- DS Zdravotníček 3 – 773 005 601
- DS Elíšek Kladno 1 – 776 195 900
- DS Elíšek Kladno 2 – 776 195 900
- DS Elíšek Kladno 3 – 776 032 990
- DS Lvíček Elíšek 1 – 799 554 918
- DS Lvíček Elíšek 2 – 799 554 920
Webové stránky: www.elisek.cz
- Zřizovatel: Zvídavý Mraveneček z.s.,ič:05508363,Politických vězňů 576, Slaný – Areál Nemocnice Slaný, PSČ 274 01 (Zdravotníček 1, Zdravotníček 3)
- Zřizovatel: Zvídavý Lvíček z.s.,ič:05491819,Politických vězňů 576, Slaný – Areál Nemocnice Slaný, PSČ 274 01 (Zdravotníček 2)
- Zřizovatel: Školka delfínek z.s.,ič:05529450 Čechova 987/4, Slaný, PSČ 274 01 (Elíšek 2, Elíšek 3)
- Zřizovatel: Elíšek z.s.,ič: 04766377,Čechova 785/2, Slaný, PSČ 274 01 (Elíšek 1, Elíšek Kladno 1, Elíšek Kladno 2, Elíšek Kladno 3)
Bankovní účet: dle webových stránek a faktur
- Provozní dny a doba: Po-Pá 7:00-17:00, So 7:00-13:00 (do 1.5.2025)
- Odpovědná osoba, tel., e-mail: Mgr. Radek Eliška, +420 777 17 19 16, ds-elisek@seznam.cz
Den zahájení poskytování péče o děti v dětské skupině: dle evidence DS
2. PODMÍNKY POSKYTOVÁNÍ PÉČE V DĚTSKÉ SKUPINĚ
Dětská skupina poskytuje služby péče o dítě v dětské skupině dle zákona č. 247/2014 Sb. o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů. Zařízení je provozováno s částečnou úhradou nákladů rodiči.
Kapacita dětské skupiny je 18 dětí ve věku od 1 do 6 let.
Dětská skupina (dále jen „DS “) je určena dětem, jejichž rodič předloží doklad o existenci základního pracovněprávního vztahu nebo služebního poměru rodiče, denní formě studia rodiče, evidenci rodiče jako uchazeče o zaměstnání nebo o povinnosti rodiče, který je osobou samostatně výdělečně činnou, platí zálohy na pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti podle jiného právního předpisu.
Základním účelem provozování DS je pravidelná péče o děti rodičů, kteří se tak mají možnost vrátit do pracovního prostředí s vědomím, že o jejich děti bude po tuto dobu profesionálně postaráno.
DS je určena pro děti od 1 roku do zahájení povinné školní docházky a je zaměřena na zajištění potřeb dítěte, na výchovu, rozvoj schopností, kulturních a hygienických návyků dítěte.
Služba péče o dítě v dětské skupině je poskytována od 4. 8. 2017 a to v provozní dny pondělí–pátek /sobota v době od 7:00 do 17:00 hod. a v sobotu od 7:00 do 13 hodin.
Konkrétní rozsah využívání služby v jednotlivých dnech v týdnu je upraven ve Smlouvě o poskytování služby péče o dítě v DS (dále jen „Smlouva“), uzavřené mezi rodičem a poskytovatelem služby.
Provozní doba DS může být omezena v době vánočních svátků nebo letních prázdnin, případně jiné nepředvídatelné a havarijní situace. V případě plánovaného uzavření v době vánočních svátků nebo prázdnin jsou rodiče informováni minimálně 1 měsíc dopředu. V případě nepředvídatelných a havarijních situací jsou rodiče v co možná nejkratším termínu podrobně informováni. V případě nezájmu rodičů, je provozovatel oprávněn provozní dobu zkrátit nebo zcela omezit.
PEČUJÍCÍ OSOBY
Pečující osoby DS tvoří pracovníci s odbornou způsobilostí požadovanou zákonem č. 247/2014 Sb.
K zajištění bezpečnosti dětí při pobytu uvnitř DS i mimo tyto prostory je odborný personál kompletně proškolen v oblasti BOZP a PO. Na případné úrazy a jiné újmy vzniklé v době pobytu dítěte v DS se vztahuje příslušné platné pojištění odpovědnosti za újmu.
Všechny osoby pracující v DS mají platné potvrzení o bezúhonnosti.
Ředitel dětské skupiny – řídí činnost jednotlivých pečujících osob, je odpovědná za tvorbu konceptu výchovy a péče a kontrolu jeho naplňování, koordinuje výchovné činnosti, zajišťuje výchovné aktivity a vykonává dohled nad dětmi, komunikuje s rodiči.
Pečující osoba a další zaměstnanci v pracovně právním vztahu s poskytovatelem jsou v den nástupu do zaměstnání seznámeni s pracovním řádem. Podpisem v rámci seznámení s vnitřními pravidly a plánem výchovy potvrzují souhlas s tímto dokumentem.
Pečující osoba (s pedagogickým vzděláním, zdravotnickým vzděláním, certifikátem profesní chůvy) zajišťuje výchovné činnosti a vykonává dohled nad dětmi, komunikuje s rodiči.
PROVOZNÍ ČLENĚNÍ PROSTOR DS
Prostory dětské skupiny DS Elíšek 2 splňují veškeré stavební, hygienické, provozní, požární a bezpečnostní požadavky vyplývající ze zákona č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, ve znění zákona č. 127/2015 Sb., a z vyhlášky č. 350/2021 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětských skupinách a o změně souvisejících zákonů, v platném znění.
Prostory a vybavení pro děti
Prostory dětské skupiny zahrnují: denní místnost (herna, ložnice), jídelnu (prostor se stoly a židličkami), WC a umývárnu se sprchou, přebalovací pult, šatnu a chodbu. Hygienické zařízení je vybaveno toaletním papírem a mýdlem v dávkovači, děti mají k dispozici vlastní látkové ručníky, které jsou umístěny tak, že se nedotýkají.
Venkovní prostory – zahrada s herními prvky a pískovištěm.
Prostory a vybavení pro pečující osoby
Kancelář, šatna, WC, kuchyňka, výdejna stravy. Hygienické zařízení je vybaveno toaletním papírem, mýdlem v dávkovači, jednorázovými ručníky a krytým nášlapným odpadkovým košem s plastovým pytlem na jedno použití. V prostoru hygienického zařízení určeného pro pečující osoby je technické vybavení zajištující přívod tekoucí pitné studené a teplé vody a odtok vody, které je umístěno tak, aby bylo umožněno mytí a dezinfekci dětských nočníků.
Skladovací prostory
Prostor pro uložení lůžkovin, úklidová místnost, sklad na venkovní hračky a kočárky.
Ve všech prostorách DS i přilehlých prostorách platí pro pečující osoby DS, rodiče dětí i třetí osoby přísný zákaz kouření a používání návykových látek.
Venkovní vybavení:
- oplocená hrací plocha s jednou brankou uzamykatelnou klíčem a zadním vchodem do budovy DS
- uzamykatelný zahradní domek s hračkami a sportovním a rekreačním vybavením
- pískoviště 4 x 4 metry s dřevěnou obrubou a krycí plachtou
- dřevěná věž se třemi výlezy a jednou laminátovou skluzavkou
- 2 ks pružinových houpadel
- zahradní dřevěná lavička, 1 ks
Údržba pískoviště:
- běžná vizuální kontrola při pobytech dětí na zahradě – denně
- 1 x ročně kontrola revizním technikem s následným odstraněním případných závad, revizní zpráva uložena u ředitelky DS
- výměna písku 1 x za 2 roky
- přehrabávání písku, odstraňování hrubých nečistot – průběžně podle potřeby
- přehazování písku – průběžně při využívání pískoviště
- zakrývání mimo provozní dobu
Průběžný úklid a údržba:
- shrabování listí, odklízení větviček ze stromů a keřů
- sečení a úklid trávy
- vizuální kontrola stavu průlezek a vybavení zahrady – denně při pobytu na zahradě
- nátěry herních prvků k tomu určenými nátěrovými hmotami – 1x ročně nebo dle potřeby
- případný úklid odpadků
Odborná revize vybavení zahrady je prováděna pravidelně firmou vybranou k revizi zahrady, která vystaví „Protokol o odborné technické kontrole“ tak, aby zařízení venkovní hrací plochy pro děti odpovídalo platným zákonným normám a předpisům. Protokol je uložen u ředitelky dětské skupiny.
3. ZPŮSOB ZAJIŠTĚNÍ VHODNÉHO MIKROKLIMATU (ZPŮSOB A INTENZITA VĚTRÁNÍ, VYTÁPĚNÍ), OSVĚTLENÍ
Teplota vzduchu
Denní místnost je vytápěna na 20 °C až 22 °C. Kontrolu teploty vzduchu zajišťuje pečující osoba. Místnost je vybavena nástěnným teploměrem ve výšce 1,2 až 1,5 m nad podlahou na vnitřní straně místnosti, který měří s přesností 0,5°C. Provoz zařízení je zastaven v případě, kdy tři po sobě následující dny dojde k poklesu vzduchu pod 18 °C nebo v jednom dni dojde k poklesu vzduchu pod 16 °C.
Větrání
Je dbáno na pravidelné větrání místností podle aktuálního stavu ovzduší: ráno před příchodem dětí do zařízení prostřednictvím intenzívního vyvětrání, v průběhu dne prostřednictvím krátkého a intenzívního větrání a během odpoledního odpočinku dětí.
Osvětlení
V prostorách určených k trvalé činnosti dětí je zajištěno vyhovující denní i umělé osvětlení v souladu s normovanými požadavky. Ochranu před oslněním zajišťují v oknech žaluzie. Povrchy pracovních ploch nejsou lesklé. Barevná úprava místností nenarušuje zrakovou pohodu.
ZÁSOBOVÁNÍ PITNOU VODOU
Zařízení je zásobováno pitnou vodou v souladu s normovanými požadavky. Pitná voda je odebírána z městské vodovodní sítě.
STRAVOVÁNÍ
Oběd a svačiny zajišťuje provozovatel DS na základě ujednání mezi provozovatelem a rodičem dítěte umístěného v DS. Rodič dítěte může požádat o možnost dodávání individuální stravy svému dítěti. Obědy jsou primárně odebírány ze školní jídelny. Svačiny se připravují ve speciálně určené místnosti (kuchyni). Pro naservírování obědů a svačin je speciálně určená místnost (kuchyně), která není určena pro jiné zpracování jídla, pouze jen jako výdejna dodávané stravy a pro přípravu svačin. Pečující osoby a provozní připravují svačinky pro děti, dohlížejí na stravování dětí a zajišťují výdej obědů. Výdej stravy zajišťují pečující osoby a provozní v souladu s plány HACCP. Všichni zaměstnanci dětské skupiny mají zdravotní průkaz.
Na vyvěšeném jídelním lístku je vždy uveden dodavatel obědů. Cena oběda a obou svačin na jedno dítě je na jeden den 80 Kč, včetně DPH.
Děti obědvají ve speciálně určené místnosti (jídelně) a podle možností věku se zapojují do úklidu nádobí. Dětem se podle věku vštěpují základní společenské a hygienické návyky během jídla. Násilně nutit děti do jídla je nepřípustné.
Jako svačinu děti obdrží děti např. ovoce, zeleninu, pečivo s pomazánkou nebo máslem apod.
Dětem je celý den k dispozici v zázemí DS voda, příp. čaj.
Časový odstup jednotlivých jídel: nesmí přesáhnout 3 hodiny.
Rodičům je k dispozici jídelní lístek, po domluvě s pečující osobou lze přizpůsobit jednotlivé pokrmy individuálním potřebám dítěte.
Harmonogram podávání stravy:
Dopoledne – pečivo, ovoce, zelenina.
Poledne – oběd (polévka, ryby, drůbež, luštěniny, zelenina).
Odpoledne – mléčná svačinka (termix, jogurty, tvaroh).
U dětí, které mají speciální stravovací potřeby (dieta apod.), bude s rodiči dohodnut způsob zajištění stravování. Rodiče jsou povinni předem upozornit na případné potravinové alergie.
PITNÝ REŽIM
Po dobu celého pobytu dětí v zařízení je dodržován pitný režim. Střídají se čaje bylinkové, ovocné čaje, minerální vody a pramenité neperlivé vody. V letních měsících je dětem zajištěno podávání tekutin během celého pobytu venku. Na průběžné přijímání tekutin dohlížejí pečující osoby.
ÚKLID PROSTORU DĚTSKÉ SKUPINY
Úklid pracoviště provádí provozní pracovník. Úklid se provádí průběžně dle harmonogramu. Vždy mimo provozní dobu zařízení. Úklidové pomůcky a přípravky jsou uloženy v úklidové místnosti, která je uzamčena.
Denně:
- Setření na vlhko všech povrchů, podlah, okenních parapetů, nábytku, krytu topných těles a klik
- Vyčištění koberců vysavačem
- Vynesení odpadků
- Umytí umyvadel, záchodů a dětských nočníků za použití čisticích prostředků s následnou dezinfekcí, a to min. 2x denně
- Větrání
Jednou týdně:
- Umytí a dezinfikování omyvatelných částí stěn hygienického zařízení
Dvakrát ročně:
- Umytí oken a dveří, včetně rámů, svítidel a světelných zdrojů
- Celkový úklid všech prostor, včetně mokrého čištění koberců a předmětů, a je-li to možné, též hraček.
Jednou za tři roky:
- malování, popř. dle potřeby i dříve.
Úklid prostoru dětské skupiny po skončení mimoškolních aktivit.
Prostory dětské skupiny jsou využívány i po provozní době k mimoškolním aktivitám. Ihned po skončení mimoškolních aktivit je zajištěn úklid prostor dětské skupiny:
- Setřením všech podlah a povrchů na vlhko, podle potřeby s následnou povrchovou dezinfekcí, u koberců vyčištění vysavačem
- Vynesením odpadků
- Umytím umyvadel, záchodů a dětských nočníků za použití čisticích prostředků s následnou dezinfekcí
- Vyvětráním prostor
Pokud využívají mimoškolní aktivity děti, které nechodí do dětské skupiny, jsou jim k dispozici jednorázové ručníky. V případě, že by došlo k použití látkových ručníků dětí z dětské skupiny jiným účastníkem, ihned po skončení mimoškolní aktivity dojde k výměně použitých látkových ručníků.
Ředitel dětské skupiny provádí kontrolu úklidu a odpovídá za něj.
Způsob nakládání s prádlem.
Způsob nakládání s prádlem vychází z požadavků vyhlášky č. 350/ 2021 Sb. o provedení některých ustanovení zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů.
Výměna lůžkovin se provádí jednou za 2 týdny, výměna ručníků 2x týdně, v případě potřeby ihned. Zaměstnanci používají jednorázové ručníky. Pod prostěradlo se vkládá igelitová podložka. Při převlékání postýlek se provádí i jejich dezinfekce.
Čisté a použité ručníky a lůžkoviny se musí skladovat odděleně. Ručníky a lůžkoviny jsou skladovány ve vyčleněném prostoru a mimo dosah dětí.
Pracovníci se před nástupem do služby převlékají do pracovního oděvu a pracovní obuvi. Oděv si vyměňují dle potřeby.
Děti nosí vlastní podepsané oblečení, včetně náhradního. Při pobytu na zahradě a vycházkách mají děti reflexní vesty.
Způsob likvidace odpadů.
Veškerý odpad je průběžně tříděn a denně odstraňován z pracoviště. Komunální odpad se odkládá do odpadkových košů opatřených jednorázovými odpadními sáčky, které se mění dle potřeby, minimálně 1x denně. Tyto jednorázové odpadní sáčky jsou vynášeny provozní pracovnicí do kontejneru na komunální odpad. Baterie se ukládají zvlášť a jsou vynášeny do speciálního kontejneru. Likvidaci zbytků potravin zajišťuje dodavatel stravy. Odstraňování tekutých odpadů je prováděno splaškovou kanalizací. Použité pleny jsou vkládány do jednorázových plastových sáčků a předávány rodičům k likvidaci.
REŽIM DNE
Denní režim je přizpůsoben podmínkám dětské skupiny, respektuje dobu příchodu a odchodu dětí, jejich věkové potřeby a zvláštnosti, biorytmus a náročnost prováděných činností. Pevně je stanovena pouze doba stravování a odpočinku.
7:00 – 8:30 – příjem dětí, příjem informací od rodičů, individuální tvořivá činnost, volné aktivity
- 8:45 – 9:15 – volná hra dětí (možnost volné hry všech dětí – pokud přijdou až na 8:30, aby také měly svůj neorganizovaný čas)
- 9:15 – 9:30 – komunitní kruh – básničky, písničky, cvičení apod. k danému tématu
- 9:35 – 9:50 – hygiena, svačina
- 10:00 – 11:30 – pobyt a aktivity v přírodě
- 11:00 – 11:30 – hygiena, společný oběd
- 12:30 – 14:30 – odpočinek, četba pohádek – u starších nebo „nespavých“ dětí je odpočinek zkrácen na 20 min
- 14:30 – 15:00 – hygiena, svačina
- 15:00 – 17:00 – pobyt na zahrádce (dle počasí), volné hry a aktivity dětí
Časové údaje jsou orientační, v průběhu dne je možno přizpůsobit organizaci činností dětí jejich potřebám a aktuální situaci. Zachovány zůstávají vždy přiměřené intervaly mezi jídly, dostatečný pobyt venku. Režim dne může být upraven pro každou skupinku zvlášť (v případě rozdělení dětské skupinky na dvě dle věku dětí) podle programu a aktuálních potřeb dětí.
Dětem v období adaptace je umožněn individuální režim dle vzájemné dohody s rodičem.
Hra
Spontánní hry probíhají celý den, prolínají se s činnostmi řízenými pečující osobou ve vyváženém poměru se zřetelem na individuální potřeby dětí. Didakticky cílené činnosti probíhají v průběhu celého dne formou individuální, skupinové či kolektivní práce pečující osoby s dětmi, vycházejí z potřeb a zájmů dětí, při vzájemném propojení jednotlivých oblastí: citové a sociální, smyslové a poznávací, pohybové a estetické. Situační výchova probíhá v průběhu celého dne a je založeno na vytváření a využívání situací poskytujících dětem srozumitelné praktické ukázky životních souvislostí tak, aby se učily dovednostem a poznatkům v okamžiku, kdy je potřebují a mohou tak lépe pochopit jejich smysl. Spontánní sociální výchova probíhá v průběhu celého dne a je založena na principu přirozené nápodoby. Pečující osoba poskytuje dětem ve všech činnostech a situacích ideální vzor v chování i postojích.
Pohybové aktivity
Při tělovýchovných aktivitách dbá pečující osoba zvýšené pozornosti o bezpečnost dětí, upozorňuje na případná nebezpečí, zajišťuje soustavnou pomoc při cvičení, bývá na nejrizikovějším místě. V prostorech denní místnosti zařazuje jen takové pohybové aktivity, které omezený prostor dovolí. Pohybové aktivity probíhají v průběhu celého dne: denně zdravotně zaměřená cvičení (vyrovnávací, protahovací, uvolňovací, dechová, relaxační) a pohybové hry, v průběhu pohybové chvilky a hudebně pohybové činnosti, didakticky cílené pohybové činnosti, denně dostatečné zařazování pohybu při spontánních hrách a pohybu venku.
Pobyt venku
S výjimkou velmi nepříznivého počasí se v maximální možné míře se aktivity odehrávají venku v přírodě. Pobyt venku se neuskutečňuje při mrazu pod -10 °C, při silném větru, dešti a při inverzích.
K pohybovým aktivitám je denně využíván přilehlý park, zahrada, dětské hřiště, les. Pečující osoba má přehled o hrajících si dětech na uvedené ploše. Pečující osoba průběžně kontroluje stav vybavení. Za stav dětského hřiště zodpovídá provozovatel.
Odpočinek
Dětem k odpolednímu odpočinku slouží prostory místnosti, která je určena k odpočinku. Doba odpočinku probíhá od 12:00 do 14:00. Odpočinek a spánek vychází z individuálních potřeb dětí. Dětem, které neusnou, jsou nabídnuty náhradní aktivity a jsou organizovány tak, aby nerušily spící nebo dále odpočívající děti. Donucovat děti ke spánku na lůžku je nepřípustné.
Předávání dětí
Rodiče jsou povinni při příchodu do dětské skupiny předat osobně dítě pečující osobě. Rodiče jsou povinni předávat dítě zdravé. Pečující osoby mají právo, v zájmu zachování zdraví ostatních dětí, nepřijmout do dětské skupiny nemocné dítě.
DS je otevřena od 7:00 do 17:00 hodin (případně dle dohody v závislosti na aktuální obsazenosti). Do DS přicházejí děti zdravé, pravidelně a včas do 8:00 hodin, aby se mohly zúčastnit ranních činností. Po obědě je možné děti vyzvednout od 11:30 do 12:00 hod., po odpočinku a svačině od 14:30 do 17:00 hod. Případně je možné se individuálně dohodnout jinak. Vstup do dětské skupiny je možný pouze přes elektrický zvonek, jinak je dětská skupina zamčená.
Provoz DS je celoroční – otevřeno je v provozní dny: pondělí–sobota (včetně letních prázdnin). Pouze ve státní svátky není péče poskytována. V případě uzavření dětské skupiny jsou o tom rodiči informováni 1 měsíc předem (písemně na nástěnce a osobně pečující osobou).
Za příznivého počasí tráví děti nejméně 2 hodiny venku. Důvodem vynechání pobytu venku jsou: silný vítr, déšť, mlha, znečištěné ovzduší nebo teplota pod – 10 °C. V případě dobrého počasí je pravděpodobný delší pobyt venku.
Při příchodu a odchodu musí rodiče nebo jimi pověřené osoby (uvedené písemně v evidenci dítěte) dítě osobně předat pečující osobě, totéž platí u převzetí. Docházka je evidována v písemné formě.
V případě, že zůstane dítě v DS po provozu, pečující osoba kontaktuje rodiče a pokud je to možné, zůstane s dítětem až do té doby, dokud si je nevyzvedne rodič nebo jím pověřená osoba. Pokud se tento problém bude opakovat častěji, bude kvalifikován jako hrubé porušení vnitřních pravidel DS a tato služba bude účtována 250 Kč / hod. Pokud se nebude možno spojit s rodičem dítěte (nebo pověřenou osobou) a dítě ani po 19:00 hodině nadále nemá kdo převzít a nejsou dostupné žádné informace, proč dítě nebylo vyzvednuto, pečující osoba DS kontaktuje Policii ČR.
Při ranním předávání dítěte rodič informuje pečující osobu o důležitých okolnostech spojených se stavem dítěte (např. dítě po nemoci, závažné okolnosti v rodině apod.). Jedná se především o okolnosti, které by mohly narušit fyzickou či psychickou pohodu dítěte a dalších dětí během pobytu v dětské skupině. Rodič předává dítě dostatečně vybavené s ohledem na aktuální počasí a potřeby dítěte.
PÉČE O ZDRAVÍ A BEZPEČNOST DĚTÍ
Do DS se přijímají pouze zdravé děti, které nemohou být zdrojem infekce pro ostatní. Pokud pečující osoba zjistí v průběhu dne, že je dítě nemocné, informuje o tom ihned rodiče, kteří si dítě co nejdříve z DS vyzvednou. V případě nutnosti zajistí poskytnutí zdravotních služeb. Taktéž nemohou být děti předány s léky nebo nedoléčené.
V případě sporné situace týkající se aktuálního zdravotního stavu dítěte doloží rodič posouzení aktuálního zdravotního stavu lékařským posudkem.
Za bezpečnost dětí v DS odpovídají po celou dobu práce s dětmi odpovědné pečující osoby DS, a to od doby převzetí až do doby předání rodičům nebo jimi pověřeným osobám.
Nemůže-li rodič dítě do dětské skupiny přivést nebo odvést, může tak učinit jiná rodiči pověřená osoba, která je zapsaná v Evidenčním listu dítěte.
Do DS je přísně zakázáno vnášení zvířat, věcí, předmětů či látek, které by mohly ohrozit život či zdraví dětí, a to zejména dráždivých chemických látek, sirek, zapalovačů, ostrých předmětů – jehel, špendlíků apod., ale také nevhodných hraček. Do prostor DS může rodič přinést pouze hračky, které odpovídají všem relevantním normám, zejména technickým a bezpečnostním (ne korálky, ozdoby, drobné předměty, drobné rozkládací hračky ani hračky se zvukem). Každé dítě si do dětské skupiny může přinést pouze jednu hračku (např. na spaní).
Děti nenosí do DS žádné šperky a cenné předměty. Za případnou ztrátu nelze poskytnout náhradu. Dále nenosí cukrovinky, žvýkačky, bonbony.
PŘIJÍMÁNÍ DĚTÍ
Dětská skupina Elíšek 2 poskytuje služby péče o dítě v dětské skupině. Přijímány jsou děti ve věku od 1 roku do zahájení školní docházky. Umístěným dětem bude umožněn pobyt v dětské skupině do umístění do mateřské školy. Přijímány jsou pouze děti, které jsou evidovány k docházce a splnily podmínky pro přijetí do dětské skupiny (kladný lékařský posudek). Minimální délka pobytu dítěte v zařízení jsou 3 hodiny dopoledne nebo odpoledne (půlden). Přednostně budou přijímány děti k celodenní a celotýdenní docházce. Děti mohou být také přijaty ke krátkodobé nebo nepravidelné docházce, vždy s ohledem na kapacitu zařízení a splnění podmínky min. 3 hodiny docházky v rámci půldne. Děti jsou přijímány do dětské skupiny v průběhu celého roku (dle volné kapacity).
V případě zcela naplněné kapacity není možné další dítě přijmout. Lze jej však zařadit mezi čekatele, kterým bude v případě uvolnění místa toto místo nabídnuto.
Kritéria pro přijetí do dětské skupiny dle priority:
- Délka podpisu Smlouvy, a především pravidelnost návštěvy DS (nejvíce ohodnocené: Smlouva podepsaná na 2 a více roků a pravidelná denní docházka na min. 6 hodin).
- Rychlost přihlášení – pořadí registrace.
- Věk dítěte (nejvíce ohodnocené: nižší věk).
Dokumenty, které jsou vyžadovány před nástupem do dětské skupiny:
- Žádost o umístění dítěte do dětské skupiny
- Evidenční list dítěte
- Smlouva s rodiči
- Posudek o zdravotní způsobilosti dítěte
- Potvrzení rodičů s vazbou na trh práce
- Souhlas rodičů / zákonných zástupců týkající se GDPR
Před nástupem dítěte musí být všechny výše uvedené doklady řádně vyplněné a podepsané předány řediteli dětské skupiny.
Děti jsou do dětské skupiny zařazovány po předchozí adaptační přípravě, která trvá cca 1 týden – 1 měsíc, dle individuálních dispozic dítěte. Adaptační plán (viz postupy 02_Adaptace dítěte) přizpůsobí pečující osoba po dohodě s rodičem dítěte individuálním potřebám a schopnostem dítěte.
V případě změny – osobních údajů dítěte (např. kontaktní údaje, zdravotní pojišťovna, změna osob uvedených v Evidenčním listu dítěte) nebo u rodičů v případě změny zaměstnavatele, čísla telefonu apod. jsou rodiče povinni ihned (nejpozději však do 10 dnů) změnu nahlásit řediteli dětské skupiny.
Vstupní formuláře na vyžádání zašle e-mailem nebo předá osobně ředitel dětské skupiny.
Změny v docházce dítěte je nutno hlásit co nejdříve řediteli dětské skupiny.
Nepřítomnost dítěte je třeba nahlásit předem, nejpozději do 8:00 hodin daného dne.
Odhlašování stravy provádí rodiče vždy den předem do 13.00 hod.
V případě, že dítě nebude do zařízení docházet dle sjednaných podmínek ve smlouvě a nebude řádně omluveno, bude jeho místo nabídnuto dalšímu zájemci.
Zařízení si vyhrazuje právo na odmítnutí dítěte z důvodů, které sdělí rodiči např. naplněná kapacita zařízení, nedoložení potřebné dokumentace. Zařízení si rovněž vyhrazuje právo dítě z dětské skupiny vyloučit ze závažného důvodu, který sdělí rodiči např. dítě se nepřizpůsobí režimu v dětské skupině, zdravotní nebo psychické důvody, které se zjistí v průběhu docházky, a to vždy po předchozí konzultaci s rodičem.
V případě, že bude dítě vyzvedávat jiná osoba než rodiče dítěte, musí být tato osoba uvedena v Evidenčním listu dítěte.
O přijatých dětech a jejich rodičích bude vedena nezbytná evidence, se kterou bude nakládáno dle GDPR.
Přijímaní dětí se specifickými potřebami.
Přijímání dětí se specifickými potřebami nejsme uzavření, ale vyhrazujeme si právo potřeby dítěte a podmínky projednat s rodiči, týmem a příp. s odborníkem, a pokud je nebudeme schopni naplnit, vyhrazujeme si právo dítě nepřijmout.
VYBAVENÍ DĚTÍ
Do dětské skupiny dítě potřebuje přezůvky s pevnou patou nebo sandály (nevhodné jsou pantofle nebo crocsy), pyžamo, náhradní věci na převlečení včetně spodního prádla, , pláštěnku, gumáky, oblečení na ven s přihlédnutím k aktuálnímu ročnímu období a počasí (v létě je vhodné dítě namazat opalovacím krémem), náhradní pleny,. Všechny uvedené věci jsou podepsané.
Pro bezpečný a příjemný pobyt dětí ve venkovním prostředí je nutné, aby měly děti dobré vybavení, odpovídající aktuálnímu počasí. Vybavení podle aktuálního počasí zajišťuje rodič. Dítě má v zázemí dětské skupiny prostor na náhradní oblečení, které podle počasí a potřeby doplňuje rodič.
Součástí vybavení dětí je: dětský batůžek, doporučujeme upravitelné popruhy s prsním pásem (dětem batoh nepadá z ramen). Batůžek by měl obsahovat lahvičku s pitím, kus karimatky či jiného sedáku, pláštěnku, holiny, náhradní ponožky či punčochy a kapesníčky. V batohu také prostor pro svačinový box.
Dítě by nemělo nosit do dětské skupiny žádné šperky, přívěsky a řetízky. Pokud na nich rodiče trvají, pečující osoby nenesou odpovědnost za škody způsobené jejich poškozením, ztrátou nebo zničením.
V prostorách DS nelze odkládat dětské kočárky, dětské autosedačky, kola, odrážedla a podobné věci. DS nemá odpovídající prostory k bezpečnému uložení těchto věcí. Za věci odložené mimo prostor DS personál DS nezodpovídá.
ÚHRADA ZA POBYT DÍTĚTE V DĚTSKÉ SKUPINĚ
Provoz dětské skupiny Elíšek 2 hrazen s částečnou úhradou nákladů rodiči, a to ve výši aktuálního ceníku, který je také přílohou Smlouvy s rodiči. Výše úhrady je stanovena s ohledem na spolufinancování služby příspěvkem na provoz dětských skupin ze státního rozpočtu. Úhradu za péči o dítě v DS (školkovné) jsou rodiče povinni zaplatit vždy do 15. dne předchozího měsíce převodem na bankovní účet č. 2201145176 / 2010pod variabilním symbolem na vystavené faktuře. V případě nepřítomnosti dítěte v dětské skupině se poplatek nevrací.
Úhradu za stravné se provádí poslední den v měsíci. Úhradu za stravné jsou rodiče povinni zaplatit vždy do 15 dne předchozího měsíce převodem na bankovní účet č. 2201145176 / 2010 pod variabilním symbolem na vystavené faktuře. Pokud rodiče opakovaně nezaplatí školkovné nebo stravné, a nedohodnou si s ředitelkou dětské skupiny jiný termín úhrady, může ředitel dětské skupiny rozhodnout o ukončení docházky do DS.
Rodiče jsou povinni odhlašovat stravu do 17:00 hodin předchozího dne. Pokud stravu nestihne odhlásit, může si vyzvednout oběd ve 12:00 hodin a to pouze po domluvě. Tento nárok vzniká pouze za první den nepřítomnosti dítěte. Dítě, které nemá odhlášenou stravu den předem, je počítáno do stavu a rodiče musí za tento den uhradit stravné, je-li objednáno.
12 . DALŠÍ POŽADAVKY – NEMOC DÍTĚTE, ÚRAZY.
Nemoc dítěte
Nemocné dítě prosím omluvte v ON-LINE docházkovém systému na adrese: https://ds-elisek.webooker.eu/ popř. telefonicky do 17:00 hodin předchozího dne
Při náhlém onemocnění dítěte v dětské skupině jsou rodiče telefonicky ihned informováni o stavu dítěte a podle svých možností si dítě po dohodě s pečující osobou co nejdříve vyzvednou. V případě onemocnění dítěte je rodič povinen neprodleně informovat pečující osobu o stavu dítěte a jeho nepřítomnosti v zařízení. V případě, že dítě jeví příznaky nemoci, má pečující osoba právo daný den dítě odmítnout přijmout do zařízení dětské skupiny.
Výskyt infekčního onemocnění
Výskyt každého infekčního onemocnění v rodině (neštovice, žloutenka, mononukleóza aj.) je rodič povinen neprodleně oznámit pečující osobě.
Výskyt pedikulózy (veš dětská)
Výskyt vši dětské u dítěte je rodič povinen neprodleně oznámit pečující osobě. Zbavit děti vší je povinností rodičů, nikoliv pečujících osob. V případě, že se vši objeví u některého dítěte, požádají pečující osoby rodiče, aby provedli opakovanou kontrolu vlasů u svého dítěte. Dětská skupina doporučuje rodičům držet se doporučených postupů odborníků a čištění vlasů několikrát po sobě po několika dnech i týdnech opakovat. Při hromadném výskytu bude také informována krajská hygienická stanice.
V dětské skupině se v případě výskytu vši dětské provede dezinfekce podlah a povrchů, za přítomnosti rodiče dezinfekce šatní skříňky, vyčištění mokrou cestou plyšových hraček a koberců.
Evidence a registrace úrazů
V případě úrazu je pečující osoba povinna zajistit dítěti prvotní ošetření, případně i lékařské vyšetření. Bezodkladně jsou o úrazu informováni rodiče dítěte. Pečující osoba zajistí zápis do knihy úrazů do 24 hodin od úrazu. Za daný úraz je považován úraz, který se stal v přímé souvislosti s výchovnou činností (v dětské skupině, při akcích konaných dětskou skupinou mimo zařízení) od doby převzetí do doby předání dítěte rodiči či pověřené osobě. Vyjmutí přisátého klíštěte ani odstraňování vší nespadá do urgentní pomoci. Lékárnička pro poskytnutí první pomoci je součástí povinného vybavení zařízení. (viz postupy 08_Zajištění bezpečnosti dětí a 09_Řešení mimořádných situací).
NEMOC, DOVOLENÁ, NÁHRADY:
Z důvodu nemoci a nepřítomnosti dítěte se školné nevrací z důvodu rezervace místa a omezené kapacity DS Elíšek.
Pokud je dítě dlouhodobě nemocné, a je min. 10. po sobě jdoucích školních dnů nepřítomno, je možné využít převedení poloviny zameškaných dní do dalšího měsíce (školné na další měsíc je poté kráceno o převedené dny), toto platí pouze pro děti, které navštěvují školku min 4-5 dní v týdnu pravidelně. Nemoc je třeba doložit lékařským potvrzením.
Při pravidelné docházce 1, 2 a 3 dny lze čerpat náhradu pouze v případě volné kapacity v tom samém nebo následujícím měsíci dle individuální dohody. Náhrady se nepřevádí déle než do dalšího měsíce.
V případě dlouhodobé absence (Min.10 po sobě jdoucích školních dnů) je vratný poplatek pouze za řádně odhlášenou stravu.
V případě dlouhodobého přerušení docházky (2 a více týdnů), např. dovolená, prázdniny, apod., se hradí 50% školkovného z vybrané varianty docházky. Místo tak nebude obsazené jinými zájemci.
Nemocné dítě prosím omluvte v ON-LINE docházkovém systému na adrese: **https://ds-elisek.webooker.eu/ **a telefonicky do 17:00 hodin předchozího dne na telefonu: 776 707 900. Pokud tak neučiníte, stravné bude uhrazeno.
Rodič je povinen zadat omluvu do docházkového systému, (v případě řádné omluvy, tj. do 17ti hodin předchozího dne, vzniká možnost náhrady, kterou lze čerpat v následujících 45ti dnech od jejího vzniku v případě volné kapacity školky dopoledne/odpoledne) – vzniklá náhrada je benefit, který rodič bezodkladně čerpá a nelze jej jakkoliv nárokovat. Náhrady jsou určené dětem dochazejícím 1-4x týdně)
zadáním omluvy rodič souhlasí s obsazením daného kapacitního místa jiným dítětem, takové místo následně nelze nárokovat z důvodu omezené kapacity dětské skupiny
*rodiče prosíme o včasné zadávání omluv a ohleduplnost k rodičům, kteří čekají na volné místečko pro náhradu:)
13. AKCE PRO DĚTI
V souladu s Plánem výchovy a péče organizují pečující osoby pro děti návštěvy různých kulturních, výchovných, sportovních a jiných akcí. Připravované akce jsou vždy včas oznamovány na nástěnce v šatně dětí a na webových stránkách dětské skupiny. Zároveň o jejich konání informuje ředitel dětské skupiny předem rodiče dítěte s požadavkem na hotovostní úhradu nákladů s tím spojených (zejména vstupné, případně doprava apod.). Platba se hradí v hotovosti v určeném termínu, avšak nejpozději ráno před konáním akce, přičemž rodiče dítěte obdrží doklad o zaplacení.
Pokud se v zařízení koná společenská akce (slavnosti, besídky apod.), které se zúčastní rodiče dítěte nebo pověřené osoby, nesou tito plnou odpovědnost za dítě po jeho převzetí od pečující osoby.
Případná přítomnost dalšího dítěte rodičů, které není umístěno v zařízení, na společenské akci v zařízení, musí být povolena ředitelkou dětské skupiny. Rodiče dítěte jsou povinni zabezpečit péči o toto další dítě tak, aby akce nebyla žádným způsobem narušována.
ZÁKLADNÍ POVINNOSTI A PRÁVA POSKYTOVATELE
- a/ Poskytovatel se zavazuje dodržovat mlčenlivost a dbát na ochranu osobních údajů dětí i jejich rodičů využívajících službu v DS.
- b/ Před zahájením poskytování služby uzavírá s rodičem písemnou Smlouvu.
- c/ Poskytovatel vede předepsanou evidenci dětí v DS.
- d/ Poskytovatel zpracovává a zajišťuje dodržování Plánu rozvoje a péče a Vnitřních pravidel, dále rozvoje schopností, kulturních a hygienických návyků dítěte se zaměřením na formování osobnosti dítěte a fyzický a psychický vývoj dítěte.
- e/ Poskytovatel se zavazuje zabývat se všemi stížnostmi, které se týkají poskytované služby DS.
- f/ Pečující osoby DS nepoužívají vůči dítěti nepřiměřený výchovný prostředek nebo omezení, anebo takové výchovné prostředky, které se dotýkají důstojnosti dítěte nebo které jakkoli ohrožují jeho zdraví, tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj.
- g/ K zajištění bezpečnosti dětí při pobytu uvnitř DS a mimo tyto prostory jsou pečující osoby DS proškoleny v oblasti BOZP a PO.
- h/ pečující osoba může využít 100% slevu na úhradu služby pro pobyt vlastního dítěte
15. ZÁKLADNÍ PRÁVA A POVINNOSTI DĚTÍ
Dítě má právo:
- aby mu společností byla poskytována ochrana (potřeba jídla, oblečení, místa k životu, lékařské pomoci, ochrany před lidmi a situacemi, které by je mohli fyzicky nebo psychicky zranit)
- být respektováno jako jedinec ve společnosti (slušné zacházení, i když nemá pravdu, právo na přátelství, na respektování jazyka, barvy pleti, rasy či sociální skupiny)
- na emočně kladné prostředí a projevování lásky (právo žít s každým ze svých rodičů, pokud by mu to neuškodilo, právo mít někoho, kdo se ho zastane, právo být s lidmi, kteří ho mají rádi, právo na pozornost ze strany dospělých, právo dostávat i projevovat lásku, …)
- být respektováno jako jedinec s možností rozvoje, kterým si chce potvrzovat svoji identitu (právo vyrůst ve zdravého tělesně i duševně, právo být veden k tomu, aby respektoval ostatní lidi bez ohledu na rasu, náboženství apod., právo rozvíjet všechny své schopnosti a nadání, právo hrát si, právo na soukromí, …)
- být respektováno jako individualita, která si tvoří svůj vlastní život (právo ovlivňovat rozhodnutí, co se stane, právo na chování přiměřené věku, právo být připravován na svobodu jednat a žít svým vlastním způsobem atd.), (vybráno z Úmluvy o právech dítěte) na optimální rozvoj jeho schopností a rozvoj jeho osobnostina ochranu před sociálně negativními jevy
- na zajištění činnosti a služeb poskytovaných dětskou skupinou v rozsahu stanoveném Zákonem 247/2014 Sb. o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině
- na fyzickou i psychickou bezpečnost a ochranu zdraví během všech činností dětské skupiny.
- účastnit se všech aktivit dětské skupiny v čase docházky, ke které bylo přijato, pokud to dovolí jeho zdravotní stav
- při nástupu do dětské skupiny na individuálně přizpůsobený adaptační režim (rodiče dítěte dohodnou s ředitelkou dětské skupiny a pečujícími osobami nejvhodnější postup).
Dítě má povinnost:
- respektovat a dodržovat stanovená pravidla soužití v dětské skupině
- upevňovat si společenské návyky (pozdravit, poděkovat, požádat o pomoc, omluvit se, neskákat do řeči)
- dbát pokynů pečujících osob a ostatních zaměstnanců dětské skupiny
- šetrně zacházet s hračkami a učebními pomůckami
- vzájemně si pomáhat a neubližovat si, konflikty se snažit řešit ústní domluvou neničit práci druhých
- dodržovat osobní hygienu, samostatně používat WC
- oznámit pečující osobě nebo ostatním zaměstnancům dětské skupiny jakékoliv přání, potřebu, násilí – tělesné i duševní, a jednání odlišné od dohodnutých pravidel
- plnit pokyny zaměstnanců dětské skupiny k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni. Hrát si tak a podle toho, jakou činnost a hrací koutek si zvolí. Po dokončení činnosti uklidit prostor či hračku zpět na své místo. V případě většího poškození majetku dětské skupiny či větších her a pomůcek se podílí na řešení škody rodiče. Nenosit do dětské skupiny cenné věci.
16. ZÁKLADNÍ PRÁVA A POVINNOSTI RODIČŮ/ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCŮ
Rodič má právo:
- na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání dítěte
- vyjadřovat se ke všem rozhodnutím dětské skupiny týkajícím se podstatných záležitostí vzdělávání jeho dětí, přičemž jeho vyjádřením musí být věnována pozornost
- projevit jakékoli připomínky k provozu dětské skupiny, buď pečující osobě nebo řediteli dětské skupiny
- na informace a poradenskou pomoc dětské skupiny v záležitostech týkajících se vzdělávání jejich dítěte
- mají možnost se podílet na dění v dětské skupině, účastnit se různých programů, dle svého zájmu po dohodě s pečující osobou vstupovat do her svých dětí
- konzultovat výchovné i jiné problémy svého dítěte s pečující osobou (či ředitelkou dětské skupiny na předem domluvené schůzce)
- na diskrétnost a ochranu informací, týkajících se jejich osobního a rodinného života
- být seznámeni s Vnitřními pravidly a Plánem výchovy a péče (přispívat svými nápady k obohacení výchovného programu dětské skupiny)
- dohodnout adaptační dobu s ředitelkou dětské skupiny
Rodič má povinnost:
- přivádět do dětské skupiny dítě zdravé
- oznámit ihned infekční onemocnění dítěte
- zajistit, aby dítě řádně docházelo do dětské skupiny
- na vyzvání ředitelky dětské skupiny se osobně zúčastnit projednávání závažných otázek týkajících se chování a vzdělávání dítěte
- informovat dětskou skupinu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích dítěte nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh docházky do dětské skupiny. Je-li podezření na nemoc, mají pečující osoby právo, v zájmu zachování zdraví ostatních dětí, děti s nachlazením či jinými infekčními onemocněními do dětské skupiny nepřijmout. Podávání léků dítěti v dětské skupině na žádost rodičů nespadá do druhu práce pečující osoby, tudíž tuto činnost pečující osoby vykonávat nesmějí.
- oznámit dětské skupině předem známou nepřítomnost dítěte, není-li nepřítomnost předem známá, omluví dítě neprodleně
- oznamovat dětské skupině změny v těchto údajích:
- jméno a příjmení, státní občanství a místo trvalého pobytu
- datum nástupu do dětské skupiny
- údaje o tom, zda je dítě zdravotně postiženo, včetně údaje o druhu postižení
- údaje o zdravotní způsobilosti k nástupu do dětské skupiny
- jméno a příjmení zákonného zástupce, místo trvalého pobytu a adresa pro doručování písemností, telefonická spojení
- rodiče jsou povinni předat osobně dítě pečující osobě. Za bezpečnost dětí v dětské skupině odpovídají po celou dobu pobytu v dětské skupině pečující osoby, a to od doby převzetí od jejich rodičů až do doby jejich předání rodičům dítěte nebo rodiče dítěte mohou k vyzvedávání dítěte písemně zmocnit jinou osobu**. Bez písemného zmocnění pečující osoby nevydají dítě nikomu jinému než rodičům.**
- rodiče nesou odpovědnost za vybavení dítěte vhodným oblečením pro činnosti ve vnitřních prostorách dětské skupiny i venku.
- rodiči je zakázáno pořizovat jakékoliv audiovizuální záznamy v prostorách dětské skupiny. Nedodržení této povinnosti je závažné porušení smlouvy a vnitřních pravidel.
- Při pobytu v dětské skupině rodiče dětí
- dodržují stanovenou organizaci provozu dětské skupiny a vnitřní režim dětské skupiny
- řídí se Vnitřními pravidly, Plánem výchovy a péče a dalšími interními pravidly dětské skupiny
- dodržují při vzájemném styku se zaměstnanci dětské skupiny, s jinými dětmi docházejícími do dětské skupiny a s ostatními rodiči dětí pravidla slušnosti a vzájemné ohleduplnosti.
- při setrvání v areálu dětské skupiny po převzetí dítěte, odpovídá za bezpečnost dítěte jeho rodič nebo jím písemně zmocněná osoba.
17. VZÁJEMNÉ VZTAHY
vzájemné vztahy mezi všemi zaměstnanci dětské skupiny, dětmi a jejich rodiči musí vycházet ze slušnosti, vzájemné úcty, respektu a názorové snášenlivosti podložené vzájemnou tolerancí, důvěrou a spravedlností
v dětské skupině jsou zohledňovány potřeby jednotlivce, děti jsou vedeny k chápání potřeb druhých, k respektování určitých hranic a společenských návyků
všichni zaměstnanci jednají s dětmi na základě vzájemné úcty, respektu, zachování důstojnosti a vedou k tomu i děti (eliminace sociální patologie – ponižování, zesměšňování, ironizování, šikany apod.)
- pečující osoby ctí slušnost a ohled na druhé a vedou k nim i děti
- obě strany vzájemně dodržují stanovená pravidla daná Vnitřními pravidly a Plánem výchovy a péče
- pečující osoby jsou seznámeny s cíli dětské skupiny, se zásadami komunikace s dětmi
- děti se mohou kdykoliv obrátit na pečující osoby o radu, pomoc
- výchovné problémy se řeší individuálně (podněty ze strany dětské skupiny i rodičů)
- všichni zaměstnanci, děti a jejich rodiče dbají na dodržování základních společenských pravidel a pravidel slušné a zdvořilé komunikace
- stížnosti, oznámení a podněty k práci dětské skupiny je možno doručit e-mailem nebo oznámit osobně řediteli dětské skupiny, která je nejpozději do 14 dní od doručení vyřídí
- všichni zaměstnanci dětské skupiny se řídí zákonem o ochraně osobních údajů
PODMÍNKY ZACHÁZENÍ S MAJETKEM DĚTSKÉ SKUPINY
- Po dobu pobytu dítěte v dětské skupině zajišťují pečující osoby, aby děti zacházely šetrně s učebními pomůckami, hračkami a dalšími vzdělávacími potřebami a nepoškozovaly ostatní majetek dětské skupiny.
- Po dobu pobytu v prostorách dětské skupiny jsou rodiče povinni chovat se tak, aby nepoškozovali majetek dětské skupiny a v případě, že zjistí jeho poškození, nahlásili tuto skutečnost neprodleně pečující osobě nebo řediteli dětské skupiny.
- Děti jsou vedeny k udržování čistoty a pořádku ve svých věcech, úklidu hraček a pomůcek po ukončení činnosti. Před odchodem z prostor dětské skupiny každé dítě uklidí své pracovní místo a jeho okolí.
- Každé svévolné poškození nebo zničení majetku dětské skupiny, ostatních dětí, pečujících osob či jiných osob je projednáno s rodiči dětí.
- Požaduje-li dětská skupina náhradu škody po rodiči dítěte, musí poškození věci vždy prošetřit pečující osoba nebo ředitel dětské skupiny a zvážit i pedagogickou stránku.
Omezení v rámci dětské skupiny
V celém objektu dětské skupiny je zákaz kouření, a to podle zákona č. 379/2005 Sb., dále zákaz požívání alkoholu, zákaz používání nepovolených elektrických spotřebičů, zákaz vstupu a volného pobíhání zvířat, zákaz rozdělávání ohně, zapalování svíček a používání aromatických lamp.
Pokyny pro případy nouze (havárie, požár a jiné)
Vnitřní pravidla nenahrazují havarijní a evakuační řády, podle kterých se řeší mimořádné situace.
ZÁVĚR
Vnitřní pravidla jsou přílohou Smlouvy o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Provozovatel si vyhrazuje právo v případě potřeby měnit a aktualizovat Vnitřní pravidla. V případě změny ve Vnitřních pravidlech budou rodiče o této změně informováni v Dodatku ke smlouvě, který musí být oboustranně podepsán.
Poskytovatel je povinen uchovat údaje a dokumenty obsažené v evidenci dětí o konkrétním dítěti po dobu 10 let od ukončení poskytování služby péče o dítě v dětské skupině rodiči tohoto dítěte. Při zpracování osobních údajů se řídíme platnými právními předpisy, s účinností od 25. 05. 2018 zejména Nařízením Evropského parlamentu a Rady EU 2016/679 ze dne 27. 04. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) (dále jen „Nařízení EU“).
Veškeré důležité informace, včetně informací o připravovaných akcích, omezení provozu atd., jsou vždy včas oznamovány, a to hlavně na nástěnce umístěné v prostorách DS a na webových stránkách provozovatele. Dále jsou rodiče s těmito informacemi seznamováni i osobně prostřednictvím pečujících osob.
Vnitřní pravidla nabývají účinnosti dne 1. 5. 2025
Plnění Vnitřních pravidel je závazné pro rodiče i zaměstnance v plném rozsahu.
Ve Slaném dne 1.5. 2025
Vypracoval: Mgr. Radek Eliška, ředitel dětské skupiny
Tato Vnitřní pravidla platí od 1. 5. 2025